Burun Estetiği

Burun estetiği hem kadınlarda hemde erkeklerde en sık yapılan estetik ameliyatlar arasındadır. Bunun birkaç nedeni var. Bunların en başında estetik olarak eksikliklerin giderilmesi gelir. Bir diğer neden ise, burun tıkanıkları ve horlama tedavileri olmaktadır.

Özellikle karadeniz bölgesinde burun estetiği sıklıkla yapılıyor. Burun şeklini yüze uygun bir hale getirmek için hem estetik hemde tedavi için nefes alma problemini gidermek isteyenler oluyor. Hem iki işlemi de bir ameliyatta tek bir doktor ile yapmak en ucuz ve kolay yöntemdir. Ama günümüzde bazı estetik cerrahlar bazı durumlarda ameliyata bir de kbb uzmanını da girmesini istiyor.

Burun estetiği ile yeni bir yüze kavuşabilirsiniz. Hayal ettiğinize yakın bir burun ameliyat sonrasında olacaktır. Ama tam istediğinizi yapmak belki mümkün olabilir ama, yüzünüze söylediğiniz uymaz ise, ameliyat en uygun burun tipi ile yapılır.

Yaşı 18 olmuş her hasta burun estetiği olabilir. Bu yaşın altında olan hastalar için de ameliyat gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda ise, anne ve babanın onayı ile yine ameliyat gerçekleşebilir.

Biz ilk önce hastanın istediğini başarmak isteriz. Bunun içinde elimizden geleni yaparız. Ama vücut yapısı ve yüz yapısı hatta kemik yapısının müsaade ettiği kadarını hayata geçiririz.

En doğal görünüme sahip bir yüz elde etmek için ameliyat yaparız. Bunların en başında ise, sanki ameliyat olmamış gibi ve etrafından ameliyat olduğu belli olmayacak şekilde işlemi yapmamız lazımdır. Bu işin doğal olmasında birinci kuraldır.

Farklı metodlar ile burun ameliyatı yapılır. Bunların en başında kapalı ve açık teknikler gelir. Her iki tekniğinde farklı üstünlükleri ve dezavantajları var. Şimdi bunları burada anlatıp kafanızı karıştırmak istemiyorum. Bilmeniz gereken her iki tekniği de uzman bir el kullanırsa başarı sağlanabileceğidir. 

Burun estetiği ortalama olarak 2 saat süren bir ameliyat. Ameliyat tam donanımlı bir hastanede olması gerekir. Ayrıca ameliyat sonrasında bir gün süre ile hastanede kalınması gerekir. Bu sürede gözlem altında kalmanın avantajları olacaktır.

Ameliyat sonrasında göz altında ve yüzde şişlikler olması doğaldır. İyileşme süresi 1 ayı bulur. Bu süre zarfında takip altında kalmak gerekir. Ayrıca düzenli kontrollerinize gelmeniz ameliyat başarısını doğrudan etkileyecektir.

Burun estetiği ameliyatını herkes yapamaz. Bir estetik cerrah olsa bile bu işte özel ilgilisi olan cerrahlar tercih edilmeli. Estetik cerrahi denildiğinde alan çok geniş. Bu alt alanlarda kendini fazlasıyla geliştirmiş doktorlar var. 

Bu yüzden bu ameliyata özel ilgisi olan doktoru seçiniz. Ayrıca ameliyat olmadan önce mutlaka öncesi ve sorası doktorun daha önce yaptığı referans ameliyatları inceleyin. Hatta ameliyat olmuş hastalara ulaşarak bilgi almak bile iyi bir iştir.