Çarpık Bacak

Çarpık Bacak Ne Demek  ?

Çarpık bacak; parantez bacak diye de tabir edilen bir sorun. Genelde birbirinden ayrık olması en kaba tabiri. Ayaklarınızı birleştirdiğinizde birbirine kavuşmaz. Çok büyük bir ayrıklık olur. Aslında kaba da bir görünüme de neden olur. Bazı hastalarda çok belirgin gözükür, bazı hastalarda ise daha az belirgindir. Ama tedavi edilmesi gerekir.

Çarpık Bacak Tedavisi 

Çarpık bacak sorununu 2 farklı şekilde çözüyoruz. Bunlardan bir silikon protezdir. Bir diğeri ise, hastanın kendi yağları kullanılarak yapılan yöntemdir. Her iki uygulama da sorunu çözer. Her hastaya dolgu işlemi uygulanamayabilir. Bu durumda mecburi olarak silikon protez kullanımı yapılabilir.

Silikon ile Çarpık Bacak Düzeltme Ameliyatı

Bu ameliyat hastane ortamında yapılır. Hastaya lokal bir anestezi uygulanarak yapılır. İsteğe göre genel anestezi de kullanılabilir. Uygulama 1 saat civarı sürer. Bu süre içerisinde hastada ağrı ve sızı olmaz. Ameliyat sonrasında bir gün süre ile hastane de kalmak gerekir. Bu süre zarfında ise, yürümek kısıtlı olacaktır. Alıştıra alıştıra hasta yavaş yavaş yürümesi için uygulamalar yapılır. Ameliyat olduktan sonra ki gün ise, kendini yormadan çalışma hayatına geri döner. 

Konulan silikon protezler istenirse geri çıkartılabilir. Silikon protezlerin bacak içerisinde patlama ihtimalleri yoktur. Herhangi bir kaza ve çok sivri bir cisim ile silikon protezler zedelenmediği sürece silikon protezler ömürlük olarak kullanılabilir. Tavsiye edilen ise, 10 yılda bir silikon protezin kontrol edilmesidir. 

Çok ama çok az bir hasta gurubunda konulan silikon protezin konulduğu bölgede vücudun onu yabancı bir cisim görerek vücuttan atma isteğinin oluşmasıdır. Bu durumda da küçük bir revizyon işlemi ile sorun giderilebilir. Ama dediğimiz gibi bu çok ama çok nadir görülen bir durumdur. Çok az da olsa burada bu konuyu belirtmek istedim.

Dolgu ile Bacak Şekillendirme

Dolgu malzemesi dediğimiz hastanın kendi yağıdır. Buna teknik olarak dolgu deriz. Bazı hastaların vücudunun bazı bölgelerinde aşırı yağlanma olur. Bu yağlanan bölgelerden liposuction dediğimiz yöntemler ile yağlar dışarıya alınır. Bu alınan yağlar ise, bacakta ki çarpıklığa neden olan bölgelere transfer edilir. İşlem oldukça güzel sonuçlar veren bir uygulamadır. 6-7 yıl sonra transfer edilen yağlar bir miktarda olsa erimesi doğaldır. Bu süre sonunda tekrar dolgu yaparak bacak şekillendirmesine ek tedavi uygulanabilir.

Çarpık Bacak Estetiği Fiyatları

Bu ameliyatın fiyatı değişkendir. Uygulanan tekniğe göre fiyat değişir. Ayrıca bacakta ki çarpıklığın derecesine göre de ameliyatın ücreti değişir. Silikon protezlerde ise bir maliyet söz konusudur. Bu maliyet ameliyatın fiyatını mutlak değiştirecektir. Ayrıca fiyatı etkileyen bir kriter de, ameliyatın yapılacağı hastanenin kalitesidir. Bu da çarpık bacak ameliyatı fiyatını doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer alır.

Dr.Ali Mezdeği