Göğüs Dikleştirme

Göğüs estetiği içinde en sık yapılan ameliyatlar arasında göğüs dikleştirme yer alır. Bir çok kadın çeşitli nedenlerden dolayı meme dikleştirme ameliyatı olmak istiyor. Bu nedenlerin en başında gebelik ve doğum sürecinin sonunda yaşanan göğüs sarkmaları geliyor.

Göğüs dikleştirme ameliyatları farklı nedenlerden yapılıyor. Aynı şekilde her meme içinde aynı işlem yapılmaz. Mesele bir memeyi dikleştirmek gerektiğinde, silikon protez kullanarak bu işlem yapılabilir. Ama memenin durumuna göre yağ enjeksiyonu da tercih edilebilir. Bunların haricinde ise, yine meme başı yukarıya alınarak sadece meme başı kaldırma işlemi de yapılabilir.

Bu tercihleri belirlemek için muayene olmak ve durum tespiti yapmak gerekir. Meme dikleştirme ameliyatları için bu şarttır. Aynı şekilde memenin ne ölçüde olması gerektiğinin tespiti de yine doktor ve hasta görüşmesinden sonra gerçekleşir. 

Göğüs dikleştirme nasıl yapılır

Memesinde sarkma olan hastalar için yapılan bu işlem için tam teşekküllü bir hastane gerekiyor. Aynı şekilde bu işi konusunda uzman bir estetik cerrahi doktoru yapması gerekiyor. Ameliyat süresi değişebilir. Ortalaması 2,5 saat olarak söylenir. Ama uzama ihtimali olduğu gibi kısa süren durumlarda olabilir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Yani hasta tam uyutulur. Uyutulan hasra ameliyat esnasında hiç bir şey hissetmez. Aynı şekilde ameliyat sonrasında ise, büyük acılar ve sızılar da çekmez. Ameliyat sonrası bazı ilaçlar ve bazı meme bakım yöntemleri hastaya iletilir. Ortalama olarak bir ay sonra kişi tamamen normal hayatına geri döner. 

Tekrarlanması gerekiyor mu 

Bu işlem genelde tekrarlanmaz. Hatta silikon kullanılmış ise tekrarlanmaz. Ama 10 yılda bir silikon kontrol edilmelidir. Kişi tekrar hamile kalıp emzirme süreci yaşarsa az da olsa mutlaka sarkmalar olacaktır. Ama bu gözle görülür ölçüde olmaz.

Aşırı kilo alıp verme yaşayan hastalarımız da göğüs sarkması yaşayabilir. Bu durumda da az da olsa sarkma olacaktır. Burada bilinmesi gereken nokta, hiçbir zaman ameliyat sonrası öncesi durumu kadar kötü olmayacaktır. Yani ameliyat etkenlere bağlı etkisini yitirmeyecek. 

Meme sarkmaları

Meme sarkması tek bir meme içinde görülebilir. Bazı hormonel ilaçlar ve masajlar ile meme sarkması tedavi edildiği söylenebiliyor. Ama bu zaman kadar tıbba geçmiş bir ilaç veya uygulama bilmiyoruz. Yani fayda gören de var hiç görmeyen de. Bu yüzden tavsiye etmiyoruz. Bu işin hem sağlık hemde kalıcılık açısından tedavisi ameliyat olduğunu söylemek isterim. 

Hangi durumlarda göğüs dikleştirme yapılmalı

Meme gelişimi tamamlanmadan meme de sarkma olsa bile, meme dikleştirme ameliyatı yapılmaz. Çünkü bir çok durumda, meme gelişimi tamamlanması ile meme toparlama olabiliyor. Yani doğal sürecin tamamlanması ve kişinin mutlaka 18 yaşını bitirmiş olması gerekiyor. 

Göğüs şekillendirme

Memesinde çok fazla sarkma olmayan hastalarda bu ameliyatı tercih edebiliyor. Top gibi şekilli bir memeye sahip olmak isteyen hastalar olabiliyor. Göğüs ölçülerinde değişiklik isteyen hastalarımızda olabilir. Bu durumlarda da, göğüs şekillendirme dediğimiz ameliyatlar yapılabiliyor.