Meme Estetiği - Merak Edilen Soruları Cevaplıyoruz

Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Meme Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Meme Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

1-Meme küçültme ameliyatları sadece estetik amaçlı mıdır?

Meme küçültme ameliyatları pür estetik amaçlı değildir,aynı zamanda fonksiyonel faydaları da vardır.Özellikle ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, sütyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler gerçek manada fonksiyonel sorunlar oluşturur.

Meme küçültme ameliyatı ile hem estetik olarak güzel bir göğüs dokusuna sahip oluruz ve hem de bahsedilen fonksiyonel sorunlardan kurtulmuş oluruz.

2-Normalden büyük olan göğüsler kişilerin beden ve ruh sağlığına zarar verir mi? Ne gibi zararlar söz konusudur?

Normalden büyük olan göğüs dokuları ağırlık etkisiyle boyunda ve sırtta ortaya çıkan ağrılar, südyen askılarının yaptığı ciddi basılar, yaz aylarında meme altında oluşan tahriş ve pişikler gerçek manada fonksiyonel sorunlar oluşturarak beden sağlığına zarar verir.

Psikolojik açıdan ise en önemli zararı özgüven üzerindeki negatif etkisidir.Kıyafet seçimindeki zorluklar , spor yaparken yaşanan zorluklar ya da yaz aylarında deniz-havuza girerken yaşanan zorlukla sosyal açıdan kısıtlanmalara yol açar

3-Meme küçültme ameliyatları kimlere yapılabilir? Her isteyene yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatı 18 yaş üstünde olan ve anestezi almasında kontrendikasyon olmayan herkese yapılabilir.Genel olarak hastanın vücut sağlığının yerinde olması yeterlidir.

4-Meme küçültme ameliyatının muayene aşamaları nelerdir?

Genel olarak hastanın şikayetleri dinlendikten sonra muayene aşamasına geçilir.Muayenin ilk aşaması gözlem-inspeksiyondur. Gözlem aşamasında bakarak genel olarak asimetri(büyüklük açısından, meme ucu seviyeleri ve meme altı çizgisi seviyeleri açısından) değerlendirilir.Sonrasında meme ucu seviyesi ve meme altı çizgisinden meme ucuna dek olan mesafelerin ölçümü yapılır. Bu ölçümler kullanılacak tekniği belirleme de birinci derecede önemlidirler.Sonrasında göğüs dokusunun süt bezlerinden(glandüler doku) veya ağırlıklı yağ dokusundanmı oluştuğu muayene ile değerlendirilir.

Final olarak tüm bu verilerin ışığında uygulanacak cerrahi yöntem planlanır ve hastaya detaylı olarak bilgi verilir.

5-Ameliyat dan önce hastadan hangi tetkikleri yaptırmasını istiyorsunuz?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın yaşına gore Ultrason veya Mamografi ile radyolojik incelemesini dğerlendirmek bilimsel açıdan en uygun olanıdır. Bunlara ilave olarak ameliyat öncesinde rutin kan tahlilleri her halukarda yapılacaktır ve değerlendirmeler neticesinde ameliyat aşamasına geçilecektir.

6-İdeal göğüs ölçüsü var mıdır?Göğüs büyüklüğüne nasıl karar veriliyor?

Bunca yıllık tecrübelerime göre göğüs küçültme ameliyatı amacıyla başvuran hastaların hemen hepsi olabilen en küçük memeye sahip olmak istiyorlar.Ancak estetik cerrah olarak benim güzellik anlayışıma göre ideal büyüklük 80-85 beden arası yani natürel olmalıdır.Bu durumda tabiki hastanın istek-arzularını da dinleyerek birlikte karar vermeliyiz.Burada hastanın mevcut fiziki yapısını (boy,kilo, omuz çevresi gibi) da dikkate almalıyız.

7- Meme küçültme ameliyatlarında hangi yöntemler uygulanıyor?

Uygulanacak yönteme neye göre karar veriliyor?

Meme küçültme ameliyatlarında uygulanacak yöntemi belirlerken estetik cerrahın tecrübesi ya da seçimleri, hastanın muayene bulguları ve isteklerine dikkat etmek gereklidir. Benim felsefem olabildiğince minimum kesi ve iz üzerine kurulu olduğu için hastanın muayene bulguları izin verirse sadece meme ucu etrafından bu ameliyatları yapmak isterim ve buna uygun teknik kullanırım. Bu tekniğin bir adım ilerisi ‘Vertikal Teknik’ olarak adlandırılan meme ucu etrafı ve orta hattan dikey olarak aşağıya doğru uzanan kesi ile yapmaktır. Vertikal teknik halk arasında Lolipop Tekniği olarak da isimlendirilir. Bu teknikte de ilkinde olduğu gibi hastaların izle ilgili sorunları büyük olasılıkla olmayacaktır. Bundan daha büyük ve sarkık olan göğüslerde ‘Ters T Tekniği’ olarak adlandırılan meme altı çizgisinde de boylu boyunca kesinin yapıldığı teknikler bulunmaktadır.

Meme küçültme ameliyatında uygulanacak tekniği belirlerken hastanın muayene bulguları, istekleri ve estetik cerrahın tecrübesine göre karar vermek en doğrusu olacaktır.

8-Meme küçültme ameliyatlarında hastanın meme büyüklüğüne göre farklı teknikler uyguluyor musunsuz?

Meme küçültme ameliyatında büyüklükten ziyade meme ucu seviyesi daha da önemlidir.Meme ameliyatdan once ne kadar büyük olursa olsun finalindeki hacim büyük olmayacaktır.Ancak meme ucu seviyesine göre güzel planlama yapılırsa ameliyat neticesi izsiz bile olabilir.

9-Anestezi türü hastanın isteğine göre değişiklk gösterirmi? Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürüyor?Hastalar ameliyat dan sonra hastanede ne kadar sure ile kalıyor?

Meme küçülte ameliyatında genel anestezi veya lokal anestezi ve sedasyon uygulamasını birlikte düşünebiliriz.Hasta bu iki anestezi türünden birini sadece seçmek durumundadır.Meme küçültme ameliyatı ortalama 2.5 saat sürer ve hasta isterse aynı gün bile taburcu olabilir.Ya da 1 gece hastanede misafir ettikten sonra taburcu edebiliriz.

10-Meme küçültme ameliyatı sonrasında komplikasyon riski var mıdır?

Evet, her ameliyatda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında potansiyel komplikasyon riskleri bulunmaktadır.Genel olarak enfeksiyon,kanama ve hematom riskleri karşılaşabiliriz. Bunlardan korunmak için maksimum dikkati göstermek zorundayız.Bunların dışında yağ nekrozu, meme ucu ve etrafındaki renkli kısımda nekroz, yara iyileşmesinde sorunlar gibi komplikasyonlarla karşılaşabiliriz. Her halukarda bu komplikasyon riskleri minimaldir ve yine de karşılaşmamak için özen göstermek yeterlidir.

11-Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Her ameliyatımda olduğu gibi meme küçültme ameliyatlarımda da izlerden nefret ettiğim için minimum kesilerle ameliyat yapmayı tercih ediyorum.Ameliyat sonrasında ise izlerle ilgili olarak ilave tedaviler yapmanın faydalı olduğunu düşünüyorum. Netice itibari ile bu ameliyatın finalinde izle ilgi sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum diyebilirim.

12-Ameliyat sonrası hasta nelere dikkat etmelidir?

Ameliyatdan 3 gün sonra hastanın banyo yapmasına izin veriyoruz. Banyo yaptıktan sonra dikiş hattı üzerindeki bandları saç kurutma makinası ile kurutması yeterli olacaktır. 10 gün kadar spor yapmasını önermiyorum ve 1 ay sure ile sporcu sütyeni kullanması yeterli olacaktır.

13-Meme küçültme ameliyatı göğüs kanserine neden olabilir mi?

Ameliyat baslı başına meme kanseri nedeni değildir ve olamaz. Ailesinde meme kanseri hikayesi olan veya memede şüpheli kitlesi olan hastalarda meme küçültme esnasında çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilerek erken tanı koyma fırsatımız dahi olabilir. Erken tanı ise özellikle kanser olgularında hastanın hayatını kurtarır.

14-Meme küçültme ameliyatından sonra hastanın kilo almasına bağlı olarak memeler tekrar büyür mü?Memenin tekrar büyüdüğü veya hastanın memnun olmadığı durumlarda ameliyat tekrarlanabilir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hasta kilo aldığında göğüsleride büyür.Ne kadar büyüyeceği ise ne kadar kilo aldığına bağlıdır.Abartı büyüme olursa ya da estetik açıdan ameliyat sonrası netice hastayı memnun etmemiş ise ameliyat tekrar planlanabilir ve uygulanabilir.

15-Doğumdan sonra da meme küçültme ameliyatları yapılabilir mi?

Meme küçültme ameliyatları doğum sonrasında emzirme dönemi bitiminden sonra yapılabilir.Emzirme dönemi bittikten 3-6 ay sonra, hormonal dengeler stabil hale geldiğinde meme küçültme ameliyatının yapılması en sağlıklı olanıdır.

16-Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme temel olarak süt bezleri ve yağ dokusundan oluşur.Küçültme ameliyatlarında ise her iki dokudan değişik oranlarda çıkarım yapmak gereklidir.Ameliyat basil başına kalan süt bezlerine zarar veren bir uygulama değildir ve hatta bizim uyguladığımız tekniklerde hastanın emzirebilme oranları %70-75 seviyelerindedir.Dolayısıyla kalan süt bezlerinde ameliyatdan dolayı bir zarar oluşmadığını söyleyebiliriz.

Bu Sayfa 59 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir